Milyen költségekkel kell számolnod?



blog_weboldal_koltsegei

Ha valaki weboldalt szeretne, először általában érdeklődik, tájékozódik, ajánlatot kér. Kap egy kalkulált árat, mely sok mindentől függ, például mennyire komplex oldalt szeretne, céges weboldal vagy webáruház, szükség lesz-e speciális funkciókra is (időpontfoglaló, bankkártyás fizetés, stb). Azonban azt sokan nem tudják, hogy a webdesigner, fejlesztő munkadíján kívül egyéb költségekkel is számolni kell. Nézzük, melyek ezek.

Tárhely és domain

Abban az esetben, ha telepítős open-source (például: WordPress) vagy egyedi fejlesztésű a weblapod, szükséged lesz tárhelyre, vagy szerverre, rendszerigénytől függően. Amennyiben felhő alapú bérelhetős rendszerben gondolkozol (például: Squarespace), a tárhely bérléssel nem kell foglalkoznod, ugyanis a havi bérleti díjba bele lesz építve a tárhelyszolgáltatás költsége.

A domain név röviden a weblapod címét jelenti, ennek nem csak egyszeri regisztrációs díja van, hanem évente meg kell hosszabbítanod, különben elveszted és megszerzi más. Ha jó a név, tartalmazza a kulcsszavadat is, akkor érdemes egyszerre megvásárolni a .hu és a .com végződésű domaint is, nehogy a konkurencia lecsapjon rá.

Kötelezően feltüntetendő jogi elemek

Adatkezelési tájékoztató, Impresszum és ÁSZF költsége
Általában két lehetőséged van: az egyik, hogy webjogászhoz fordulsz és velük együtt elkészíted ezt a dokumentumot vagy az internetes csomagok/sablonok közül választasz. Én minden ügyfelemnek azt javaslom, hogy egyeztessen webjogásszal vagy ügyvéddel.

Weboldal karbantartása

A weboldal készítés nem csak tervezésből és fejlesztésből áll. Ugyanúgy, mint az autóknál, a honlapokat is karban kell tartani. Weboldalak esetében ez elég sok fajta feladatból állhat, mint például, a megjelenő hibák javítása, biztonsági rések betömése, oldalak optimalizálása és egyéb karbantartási feladatok. Ha a weblapodat elhanyagolod, előbb vagy utóbb meg fog rajta látszani és ezzel felhasználóktól és bevételtől eshetsz el.

Bővítmények

Nagyon elterjedt a WordPress használata, ami egy ingyenes és nyílt forráskódú tartalomkezelő (CMS) rendszer, ami tulajdonképpen a weboldal motorja. Ahhoz, hogy az alap dolgokon kívül további funkciókra is képes legyen, bővítményekre lehet szükség. A webshop bővítmény a WooCommerce ingyenes, de vannak időpontfoglaló vagy szállásfoglalásra alkalmas pluginek, amelyekért bizony már fizetni kell. Emellett lehetnek kapcsolódó webes alkalmazások (Mailchimp, MiniCRM… stb), amelyeknek havi költsége van.