Statikus és dinamikus weboldalak



statikus_dinamikus_weboldalak

A weboldalakat többféle módon is csoportosíthatjuk, ezek közül ma a statikus és dinamikus honlapokat nézzük meg közelebbről. Megvizsgáljuk, hogy mit jelentenek pontosan és mi a különbség közöttük.

Ha nagyon egyszerűen akarjuk meghatározni őket, akkor azt mondhatjuk, hogy a statikus oldal nem változik a felhasználói interakciók hatására, míg a dinamikus képes a változásra.

Statikus weboldalak

A statikus weboldalon az elemek rögzítettek, egy meghatározott számú aloldallal kerülnek kialakításra, és amíg a weboldal tulajdonosa ezek számát nem növeli, illetve tartalmukat nem módosítja, addig változatlanok maradnak. A weboldal ugyanazt a tartalmat jeleníti meg mindazon felhasználók számára, akik egyszerre tekintik meg a webhelyet.

Tökéletes megoldás lehet ez a fajta honlap például egy céges bemutatkozásra. Itt elegendő a vállalkozás működését bemutatni, a legfontosabb információkat és elérhetőségeket feltüntetni az érdeklődő olvasók számára. Nincs szükség a tartalmakat rendszeresen frissíteni, elég egyszer elkészíteni. Ha mégis módosításra van szükség, manuálisan kell ezt végrehajtani az egyes weboldalak kódjának megváltoztatásával.

Dinamikus weboldalak

A dinamikus weboldalak többet tudnak, mint a pusztán információs célzatú statikus bemutatkozás. Az ilyen oldalak szerveroldali és kliensoldali szkripteket is használnak, a tartalmakat egy adatbázisból, vagy egy tartalomkezelő rendszer (CMS) segítségével jelenítik meg egy adott felhasználó számára.

Dinamikus weboldalon már lehet egy blogot is vezetni, állandóan frissülő tartalommal, szerkesztéséhez nem szükséges szakmai tudás. De ha például webshopot szeretnél, akkor is dinamikus weboldalra lesz szükséged. Egyszerűen tölthetsz fel így új terméket, törölhetsz régit, vagy módosíthatod a termékek jellemzőit. Egy dinamikus weboldalon lehetőség van a látogatókkal interakcióba lépni.

Két típus közötti különbségek

A statikus weboldalak megjelenítéséhez a HTML, a CSS, a JavaScript használata is elegendő lehet, míg dinamikus weboldalaknál olyan szerveroldali nyelveket is használnak, mint a PHP, a SERVLET, a JSP, az ASP.NET stb.

A statikus weboldal előnye, hogy gyorsan töltődik be, ez pedig SEO tekintetében fontos szempont. Kisebb a tárhely igénye is egy statikus oldalnak, illetve emellett biztonságosabb is. Valamint az ilyen típusú weboldalak fejlesztése kevesebb időt vesz igénybe, mint egy dinamikusé, tehát sokkal hamarabb elkészül.

A dinamikus weboldalaknak a nagy előnye, hogy a felhasználó is tudja a tartalmát szerkeszteni, mindenféle kódolási ismeret nélkül, egy egyszerű adminisztrációs felületen keresztül.

Hogy melyiket választod a két típus közül, az attól függ, hogy mire fogod használni a weboldalad, milyen funkciókra lesz szükséged, mik a céljaid vele.

Ha egy információs weboldalra van szükséged, ahol bemutatod a céged és a szolgáltatásaid, ahol nincs szükség interaktivitásra, akkor egy statikus weboldal tökéletesen megfelel az igényeidnek. Ha viszont egy komolyabb webáruházat készítesz vagy rendszeresen blogolsz, képeket töltesz fel, akkor már dinamikus weboldalban kell gondolkodnod.