Vízszintes görgetés – új trend a weboldalakon



vizszintes-gorgetes-weboldalon

Ez a fajta görgetési stílus a weboldalakon található vízszintesen mozgó galériákból alakult ki. Lényege, hogy balról jobbra vagy jobbról balra mozognak az oldalak, vagy csak bizonyos blokkok a honlapon belül.

Nem egy mindennapos megoldás, ezért jobban felkelti az emberek figyelmét, mint a hagyományos, függőlegesen görgethető oldalak.

Jól alkalmazható nagyméretű képekkel vagy más nagyobb grafikai elemekkel. Jól működik azokon a honlapokon, ahol a vizualitáson van a hangsúly, ahol a grafikával és képekkel történik a fő kommunikáció. Például galériák, luxus termékek, prémium szolgáltatásokat bemutató weboldalak esetében.

Hogyan jelzik ezt a weboldalon?

Azért, hogy a felhasználók világosan lássák a cselekvési lehetőségeiket az oldalon, a webdesignerek különböző vizuális jelzéssel is megerősítik a görgetést.

Ilyen jelzés lehet egy húzható csúszka vagy egy idővonal, melynek pozícióját mozgatva lehet változtatni. Megjelenhetnek az irányt mutató nyilak is, vagy egyszerűen csak az egér görgőjének mozgatására vízszintesen indul el az oldal. 

Fontos még, hogy mivel erősen meghatározza az oldal jellegét az egyediségével, ezért ilyenkor érdemes más design-trükkökkel takarékosan bánni. Itt is él a szabály, hogy a kevesebb néha több.

Mik lehetnek az előnyei és hátrányai?

Az elsődleges érv a használatára, hogy több tartalom megjelenítését teszi lehetővé a hajtás feletti részen, miközben a felhasználó számára egy lehetőséget kínál a cselekvésre az oldalon, vagyis ne csak olvasója legyen a weboldalnak, hanem „mozgatója” is.

A vízszintes görgetéssel el lehet rejteni a másodlagos tartalmakat, melyek aztán csak később, felhasználói cselekvés hatására bukkannak fel. Például a kép vagy a szöveg további része csak a görgetés hatására jelenik meg, tehát a látogatónak aktívan kell közreműködnie. Ezzel több időt tölt el a honlapon, tovább fenntartható a figyelme.

Arra is hasznos lehet, hogy olyan nagyméretű és vízszintes kiterjedésű vizuális elemeket helyezzünk el az oldalon, melyek más megoldással nem lennének megjeleníthetők.

Ugyanakkor akadnak vele kapcsolatban problémák is. Például, hogy az interakció sokszor nem világos a látogatók számára.

A felhasználóknak először rá kell jönni, hogy vízszintes görgetéssel találkoztak és meg kell érteniük azt, hogy hogyan léphetnek a weboldallal kapcsolatba, vagyis meg kell érteniük, hogy mit is kell itt most csinálni. A látogatók egy része hamar elveszíti a türelmét, ezért nagyon egyértelművé kell tenni, hogy mit várunk el tőlük a weboldalon.  

A legnagyobb gond tehát a megoldással az, hogy eltér a megszokottól. A felhasználók sokszor nem veszik észre, nem foglalkoznak vele, így pedig nem jutnak hozzá fontos információkhoz és tartalmakhoz a weboldalon, magasabb lehet a visszafordulók aránya, pedig a cél pont ennek az elkerülése.

Összegzés

A fentiek alapján tehát elmondható, hogy a vízszintes görgetés egy hatékony designmegoldás lehet a Te weboldaladon is, amivel nagyobb aktivitást és jobb felhasználói élményt érhetsz el, ha jól alakítod ki. De kell hozzá a megfelelő szöveges és vizuális tartalom, egy határozott design-elképzelés és annak megvalósítása is.